A GYED-ről vagy GYES-ről a munkahelyre visszatérő munkavállaló foglalkoztatását gyakran bizonytalanság kíséri mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről. Milyen munkakörbe és milyen bérrel jöhet vissza a munkavállaló? Van-e felmondási védelem? Mikor kell kiadni a felhalmozódott szabadságot? Nézzünk most meg 5 dolgot, amiről érdemes tudni a munkába visszatérő munkavállalónak.
A visszatérés bejelentése
A gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság megszüntetését a munkavállaló köteles bejelenteni. A dolgozó és a munkáltató közötti együttműködési kötelezettség alapján elvárható, hogy a munkavállaló a visszatérés várható időpontját is megjelölje. Ha a dolgozó egyéb visszatérési időpontot nem jelöl meg, akkor a fizetés nélküli szabadság a megszüntetésre irányuló bejelentés közlésétől számított 30. napon szűnik meg. A fizetés nélküli szabadság megszűnésének időpontja azért is lényeges, mert ettől az időponttól ismét terheli a munkáltatót a foglalkoztatási és bérfizetési kötelezettség, valamint a dolgozót a munkavégzési kötelezettség.
A felhalmozódott szabadság kiadása
A gyermekkel otthon töltött idő munkaviszonynak számít, azonban nem a teljes időtartam alapján jár szabadság a munkavállalónak. A dolgozót az igénybe vett szülési szabadság (legfeljebb 24 hét) időtartama és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első 6 hónapja alapján számított szabadság illeti meg. E szabadságot a munkáltató a fizetés nélküli szabadság megszűnésétől számított 60 napon belül köteles kiadni. Így a GYED-ről vagy GYES-ről visszatérő munkavállaló részére rendszerint a felhalmozódott szabadság kerül rögtön kiadásra. A szabadság pénzben való megváltása kizárólag a munkaviszony megszüntetése előtt lehetséges.
Munkaidő-Nyilvántartás könnyedén!
Stabil, gyors, rugalmas, felhasználóbarát!
Milyen munkakörbe történik visszatérés?
A GYES/GYED alatt a munkaviszony nem szűnik meg, így azt alapesetben úgy kell folytatni, mint a gyermekvállalás előtt. Ez azt jelenti, hogy a visszatérő munkavállalót a munkaszerződés szerinti munkakörben kell alkalmazni, a munkavállaló pedig e munkakörben köteles dolgozni. Ahogy más esetben is, itt is lehetőség van arra, hogy a felek közös megegyezéssel megváltoztassák a munkakört. Azaz a dolgozó csak akkor köteles másik munkakörbe visszatérni, ha erről a munkáltatóval megállapodott.
A visszatértés a munkaszerződés szerinti munkaidővel történik. Ha tehát napi 8 órás teljes munkaidőben foglalkoztatták a dolgozót, akkor a visszatértést követően is ez lesz a munkaideje. Természetesen közös megegyezéssel ettől is el lehet térni. Fontos, ha a szülő a gyermek 3 éves kora előtt szeretne a munkába visszatérni, akkor kérheti, hogy őt a gyermek 3 éves koráig a teljes napi munkaidő felének megfelelő részmunkaidőben foglalkoztassák. Ebben az esetben tehát a munkáltató köteles a munkaszerződést részmunkaidőre módosítani, ami a gyermek 3 éves koráig tarthat. 3 vagy több gyermeket nevelő munkavállalót e jog a gyermek 5 éves koráig illeti meg.
Bérkorrekció
A visszatérést követően a munkáltató köteles ajánlatot tenni a munkavállaló számára a munkabér módosítására, annak érdekében, hogy a bére az időközben bekövetkezett béremelkedést kövesse. A korrekciónak minden bérelemre ki kell terjednie, tehát az alapbéren kívül a többi bérelemre is (pl. teljesítménybér, pótlékok). Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.
Felmondási korlátozás
Ha az anya vagy a gyermekét egyedül nevelő apa a gyermek 3 éves kora előtt tér vissza a munkába, akkor a gyermek 3 éves koráig korlátozott a felmondás lehetősége. Ebben az esetben a munkavállaló magatartására alapozott felmondásnak csak akkor van helye, ha az azonnali hatályú felmondás feltételei fennállnak, tehát lényegében súlyos jogsértés esetén.
Ha a munkáltató a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akar felmondani, ezt akkor teheti meg, ha nincs másik megfelelő betöltetlen munkakör vagy a munkavállaló az erre irányuló ajánlatot elutasította. Megfelelő a munkakör, ha a munkaszerződés szerinti munkahelyen található, és a dolgozó által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelel.
Dr. Szabó Gergely
ügyvéd
– – – – – – – –
A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó céllal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.
A megbízható jogi képviselő
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
info@kocsis-iroda.hu
+36 (1) 266-6621, +36 (30) 692-9392
www.kocsis-iroda.hu, www.kocsisszabougyved.hu
Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest
Minden jog fenntartva – www.adosziget.hu – adosziget@adosziget.hu