Már több alkalommal is szót ejtettünk a Munka Törvénykönyvének 2023. január 1-jétől életbe lépő változásairól. A több területre vonatkozó munkajogi változások érintették a munkaszerződés módosításának lehetőségét is. Új szabályok léptek életbe a munkaszerződés módosítása esetén is?
A munkaszerződés módosítása általában
A munkaszerződést módosítani főszabály szerint a felek közös megegyezésével lehet. Így rendszerint a munkáltató és a munkavállaló önkéntes belegyezése szükséges ahhoz, hogy a munkaszerződés módosításra kerülhessen.
A munkajogi előírások azonban már eddig is tartalmaztak olyan előírásokat, amelyek a munkáltató számára bizonyos helyzetekben a munkaszerződés módosítása tekintetében kötelezettséget vagy a módosítás felajánlásának kötelezettségét írták elő.
Például több évvel ezelőtt már bevezetésre került, hogy a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek 4 éves koráig köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani. Három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló a részmunkaidőre vonatkozó módosítás jogával egészen a gyermek 6 éves koráig élhet.
Új módosítási lehetőség gyermeket nevelő munkavállalóknak
A Munka Törvénykönyvének legutóbbi módosítása újabb lehetőséget adott a gyermeket nevelő dolgozók számára a munkaszerződés nekik kedvező módosításának kezdeményezésére. Az újonnan bevezetett rendelkezés szerint a munkaviszony első 6 hónapját kivéve a munkavállaló gyermeke 8 éves koráig a következő módosításokat kérheti a munkáltatótól:
- a munkavégzési helyének módosítását,
- a munkarendjének módosítását,
- távmunkavégzésben való foglalkoztatását, illetve
- részmunkaidőben való foglalkoztatását.
A munkavállalónak írásban szükséges indokolnia a kérelmét és megadni a változtatás időpontját.
Kötelező a kérelem szerint módosítani a munkaszerződést?
A munkáltatónak a dolgozó módosítási kérelmére 15 napos határidőn belül írásban kell válaszolnia. A munkáltató nem köteles automatikusan elfogadni a módosítás iránti kérést. Amennyiben viszont a kérelmet elutasítja, köteles az elutasítást indokolni.
A munkáltató indokolásának meg kell felelnie a tényszerűség, világosság és okszerűség követelményének. Ha az elutasítás nem felel meg e követelményeknek, például olyan okból utasította el a kérelmet, ami nem felel meg a valóságnak, a dolgozó bírósághoz fordulhat. A munkavállaló bírósághoz fordulhat akkor is, ha a munkáltató nem válaszolt a dolgozó kérelmére. Ezekben az esetekben a bíróság ítéletével pótolja a munkáltató módosításhoz való hozzájárulását.
Egyéb esetben is kérhető a munkaszerződés módosítása?
Az említett munkaszerződés módosítást, vagyis a munkavégzési hely változtatását, a munkarend módosítását, a távmunkavégzés lehetőségét, illetve a részmunkaidőben történő foglalkoztatást nem csak a gyermeket nevelő munkavállalók kérhetik. Az említett módosításokat az a dolgozó is igényelheti, aki súlyos egészségi okból jelentős gondozásra vagy támogatásra szoruló hozzátartozója, vagy a munkavállalóval közös háztartásban élő személy személyes gondozását végzi. A jelentős gondozásra vagy támogatásra való rászorultságot megalapozó egészségi okot a rászoruló kezelőorvosa által kiállított igazolással lehet bizonyítani.
Dr. Szabó Gergely
ügyvéd
– – – – – – – –
A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó céllal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.
A megbízható jogi képviselő
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
info@kocsis-iroda.hu
+36 (1) 266-6621, +36 (30) 692-9392
www.kocsis-iroda.hu, www.kocsisszabougyved.hu
Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest
Minden jog fenntartva –www.adosziget.hu – adosziget@adosziget.hu
Munkaidő-Nyilvántartás könnyedén!
Stabil, gyors, rugalmas, felhasználóbarát!