A gazdasági társaság vezető tisztségviselője felelősséggel tartozik a társaság felé e minőségében a társaságnak okozott károkért. Meghatározott feltételek fennállása esetén pedig a vezető tisztségviselő e jogkörében eljárva harmadik személynek okozott károkért is felelős. A társaság a vezető tisztségviselőnek évente felmentvényt adhat. Milyen hatással van a felelősségre a társaság által adott felmentvény?
Az ügyvezető felelőssége a társasággal szemben
Az ügyvezető köteles megtéríteni e minőségében eljárva a társaságnak okozott károkat. Az ügyvezető társasággal szembeni felelősségére a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályait kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy az ügyvezető kimentheti magát a kártérítési felelősség alól, azonban ennek szigorú feltételei vannak. Az ügyvezető akkor mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt ellenőrzési körén kívül eső, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény okozta, és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje vagy a kárt elhárítsa.
A felmentvény
A gazdasági társaság legfőbb szerve a vezető tisztségviselő kérésére felmentvényt adhat. A felmentvény kiadására rendszerint a beszámoló elfogadásával egyidejűleg, az előző üzleti évben kifejtett ügyvezetési tevékenység vonatkozásában van lehetőség. A legfőbb szerv (taggyűlés, közgyűlés) által adott felmentvény olyan nyilatkozat, amely a vezető tisztségviselő tevékenységének megfelelőségét állapítja meg. Ha a vezető a legfőbb szervtől felmentvényt kapott, a társaság a vezető tisztségviselő ellen csak akkor léphet fel az ügyvezetési kötelezettségek megsértésére alapozott kártérítési igénnyel, ha a felmentvény megadásának alapjául szolgáló tények vagy adatok valótlanok vagy hiányosak voltak. Azaz a felmentvény kiadása lényegében mentesíti az ügyvezetőt a társasággal szembeni kártérítési felelőssége alól, amennyiben e nyilatkozat valós és teljes információkon alapul.
Előfordulhat, hogy a vezető tisztségviselő jogviszonya a legfőbb szerv két egymást követő, beszámolóval foglalkozó ülése között szűnik meg. Ebben az esetben a vezető tisztségviselő kérheti, hogy a legfőbb szerv következő ülésén döntsön a felmentvény kiadásáról.
Mire nem vonatkozik a felmentvény?
Az ügyvezetőnek adott felmentvény kizárólag a társaság és a vezető közötti kártérítési felelősségre van hatással. Nem jelenthet mentesülést viszont a vezető tisztségviselőnek a társaságon kívüli harmadik személy felé fennálló kártérítési felelőssége alól.
A vezető tisztségviselő által e jogkörében eljárva harmadik személynek okozott károkért főszabály szerint a társaság felel. Az ügyvezető akkor felel a társasággal egyetemlegesen a harmadik személynek okozott kárért, ha a kárt az ügyvezető szándékosan okozta. Viszont a gondatlanság következtében előállt kárért az ügyvezető a külső személy irányában közvetlenül nem vonható felelősségre.
Dr. Szabó Gergely
ügyvéd
– – – – – – – –
A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó céllal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.
A megbízható jogi képviselő
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
info@kocsis-iroda.hu
+36 (1) 266-6621, +36 (30) 692-9392
www.kocsis-iroda.hu, www.kocsisszabougyved.hu
Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest
Minden jog fenntartva – www.adosziget.hu – adosziget@adosziget.hu