A jótállás szabályainak változása 2021-től

0

A jótállás szabályai jelentősen módosulnak 2021. elejétől. Melyek a fontosabb változások? Olvass tovább, tudj meg többet!

A szavatosság mellett a jótállás a hibás teljesítésért való felelősség egyik formája. A jótállásra a mindennapokban gyakran a „garancia” megnevezést is szokták használni. Szemben a szavatossággal, a jótállás nem minden termék vagy szolgáltatás esetén kötelező. Csak akkor, ha jogszabály ezt előírja vagy a jótállást nyújtó saját maga vállalja. A jótállásra vonatkozó előírások jelentősen módosulnak 2021. elejétől. Melyek a fontosabb változások?

A jótállási idő módosulása

A kötelező jótállásra vonatkozó kormányrendeletben szereplő tartós fogyasztási cikkekre eddig egységesen érvényes 1 éves jótállási időt sávosan meghatározott jótállási idő váltja fel 2021-től.

A jótállási idő a termék eladási árától függően a következőképp alakul:

  • 10 000 forinttól 100 000 forintig terjedő eladási árig: 1 év
  • 100 000 forintot meghaladó, de legfeljebb 250 000 forintos eladási árig: 2 év
  • 250 000 forint feletti eladási ár esetén: 3 év

Módosulnak a jótállás határidejének számításának szabályai is. A jótállási határidő kezdete főszabály szerint:

  • a fogyasztási cikk fogyasztó részére történő átadása, vagy
  • ha az üzembe helyezést a vállalkozás vagy annak megbízottja végzi, az üzembe helyezés napja.
  • Ez a szabály az új évtől kiegészül azzal, hogy a jótállási határidő kezdő időpontja a fogyasztási cikk átadásának napja, ha a fogyasztó a fogyasztási cikket az átadástól számított 6 hónapon túl helyezteti üzembe.

Újonnan bevezetett rendelkezés, hogy amennyiben a termék javítására kerül sor, a jótállás időtartama meghosszabbodik a javításra átadás napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a fogyasztó a fogyasztási cikket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.

Online Munkaidő_nyilvántartás
XL IDŐ – Online Munkaidő-Nyilvántartás, Beosztás és Szabadság kezelés!

A jótállás körében bővül a tartós fogyasztási cikkek köre

A kormányrendelet kibővíti azon termékek körét, amelyekre kötelező jótállás vonatkozik. Így tartós fogyasztási cikknek számítanak 2021-től például a 10 000 forint eladási ár feletti nyílászárók, árnyékolástechnikai eszközök (redőny, reluxa, napellenző stb.), a kaputelefon, riasztóberendezés, garázskapu, zuhanykabin, kád, csaptelep, napkollektor, drónok.

Elektronikus jótállási jegy is adható

2021-től arra is van lehetőség, hogy a vállalkozás elektronikusan adja át a jótállási jegyet a fogyasztónak. Ha a jótállási jegy elektronikus úton kerül átadásra, ezt legkésőbb a termék átadását vagy üzembe helyezését követő napon kell megtennie a vállalkozásnak. Az elektronikus átadás történhet:

  • a jótállási jegyet tartalmazó dokumentum közvetlen megküldésével, vagy
  • a jótállási jegy letölthetővé tételével.

Kibővült a jótállási jegy kötelező tartalma azzal, hogy a jótállási jegyen szerepelnie kell a vállalkozás bélyegzőlenyomatának, és a kiállítás során a képviseletében eljáró személy aláírásának. Elektronikus dokumentumon való átadás esetén a jótállási jegynek az elektronikus aláírást kell tartalmaznia.

A jótállás érvényesítése

A kötelező jótállásról szóló kormányrendelet ezentúl kifejezetten előírja, hogy:

a jótállás érvényesítésének nem szabható feltételéül, hogy a fogyasztó a termék felbontott csomagolását visszaszolgáltassa.

A jogi szabályozás eddig is tartalmazta, hogy a vállalkozásnak törekednie kell arra, hogy a kijavítást vagy kicserélést 15 napon belül elvégezze. Ez az előírás kiegészült azzal, hogy ha a kijavítás vagy csere időtartama meghaladja a 15 napot, akkor a vállalkozás köteles tájékoztatni a fogyasztót ennek várható időtartamáról. A fogyasztó előzetes beleegyezésével a tájékoztatás elektronikus úton, vagy a fogyasztó általi átvétel igazolására alkalmas más módon is megadható.

A hibás fogyasztási cikk cseréjére,

illetve a vételár visszafizetésére további részletszabályok kerültek bevezetésre. Ha az első alkalommal történő javítás során megállapítást nyer, hogy a fogyasztási cikk nem javítható, a vállalkozás köteles a fogyasztási cikket 8 napon belül kicserélni, kivéve, ha a fogyasztó másként rendelkezik.

Ha a jótállási időtartam alatt a termék három alkalommal történő kijavítást követően ismét meghibásodik, akkor 8 napon belül ki kell cserélni. Ennek feltétele, hogy a fogyasztó a termékkel kapcsolatban másként nem rendelkezik, valamint nem igényli a vételár arányos leszállítását vagy nem kívánja a fogyasztási cikket a vállalkozás költségére kijavítani vagy mással kijavíttatni.

A vállalkozás akkor is köteles a fogyasztási cikk 8 napon belüli kicserélésére, ha a cikk kijavítására a kijavítási igény közlésétől számított 30. napig nem kerül sor, és a fogyasztó eltérően nem rendelkezik.

A fenti esetekben, ha a cserére nincs lehetőség, akkor a vállalkozás köteles a vételárat 8 napon belül a fogyasztó részére visszatéríteni. E különleges szabályok egyes tartós fogyasztási cikkekre nem érvényesek, így többek között személygépkocsira, lakóautóra, lakókocsira, elektromos kerékpárra, elektromos rollerre, quadra, motorkerékpárra.

Dr. Szabó Gergely
ügyvéd
– – – – – – – –
A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó céllal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.
A megbízható jogi képviselő
Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
info@kocsis-iroda.hu
+36 (1) 266-6621, +36 (30) 692-9392
www.kocsis-iroda.hu, www.kocsisszabougyved.hu
Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest

Minden jog fenntartva – www.adosziget.hu – adosziget@adosziget.hu

Feliratkozom az Adó Sziget szakmai hírlevélre

Okos Armada könyvelőprogram
Megosztás

About Author

Comments are closed.