A szociális hozzájárulási adóról szóló törvény előírásai szerint a törvényben meghatározott jövedelmek után addig kell az adót megfizetni, amíg a jövedelmek összege a tárgyévben eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét. E tekintetben felmerülhet a kérdés, hogy a saját jogú nyugdíjas munkavállalónk munkabére beszámítható-e az adófizetési felső határba? Cikkünkben erre a kérdésre keressük a választ.
A szociális hozzájárulási adóról szóló törvény rendelkezései szerint
- a vállalkozásból kivont jövedelem,
- az értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem,
- az osztalék,
- a vállalkozói osztalékalap, valamint
- az árfolyamnyereségből származó jövedelem és a személyi jövedelemadóról szóló törvény (Szja tv.) 1/B. §-ának hatálya alá tartozó személy e tevékenységből származó jövedelme esetében
az adót addig kell megfizetni, amíg a természetes személy (előadóművész) összevont adóalapba tartozó jövedelmei és a törvényben nevesített tőkejövedelmeinek, valamint az Szja tv. 1/B. §-ának hatálya alá tartozó előadóművész jövedelmének összege a tárgyévben eléri a minimálbér összegének huszonnégyszeresét (adófizetési felső határ).
Nem árt tudnunk, hogy az adófizetési felső határnak kiszámítása már nem függ a megfizetett adó mértékétől, így a saját jogú nyugellátásban részesülő személy bérjövedelme figyelembe vehető az adófizetési felső határ alkalmazásakor, mivel e jövedelmek a Szocho tv. 1. § (1) bekezdés szerinti jövedelmekbe tartoznak, amelyek az adófizetési felső határba beleszámítanak. Ugyanakkor jó, ha tudjuk, hogy a saját jogú nyugellátásban részesülő személy munkaviszonyára tekintettel 2019. január 1-jétől nem kell szociális hozzájárulási adót fizetnünk.
Tartsuk szem előtt a szociális hozzájárulási adófizetési felső határ számításához kapcsolódó törvényi előírásokat, valamint a szükséges adminisztrációt se feledjük!
Forrás:A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 2. § (2) bek.
Minden jog fenntartva – www.adosziget.hu – adosziget@adosziget.hu