Az őstermelők családi gazdasága olyan termelési közösség, ami önálló jogalanyisággal és a tagok vagyonától elkülönült vagyonnal nem rendelkezik, legalább két, egymással hozzátartozói láncolatban álló, mezőgazdasági őstermelő tag hozza létre, és benne a mezőgazdasági őstermelők az őstermelői tevékenységüket saját gazdaságukban közösen, valamennyi tag személyes közreműködésével, összehangoltan végzik.
Hozzátartozói láncolaton a közeli hozzátartozói kapcsolatban lévő természetes személyek, valamint az e személyek hozzátartozói és egyenesági rokonai által alkotott csoportot kell érteni.
Az őstermelők családi gazdaságára és tagjaira a Csgtv.-ben nem szabályozott kérdésekben a Ptk. polgári jogi társasági szerződésre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.
Egy mezőgazdasági őstermelő egyidejűleg csak egy őstermelők családi gazdaságának lehet tagja.
Az őstermelők családi gazdaságának alapítása céljából
a mezőgazdasági őstermelő tagok írásbeli szerződést kötnek, amely tartalmazza a(z):
- használatukban lévő mező-, erdőgazdasági hasznosítású földnek, a használatukban lévő mezőgazdasági termelőeszközöknek, az azokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogoknak az őstermelők családi gazdasága tagjai által végzett közös gazdálkodás érdekében való rendelkezésre bocsátást,
- folytatandó őstermelői tevékenységeket,
- személyes közreműködés formáját,
- őstermelők családi gazdaságát képviselő őstermelő személyét,
- őstermelők családi gazdaságának központját.
Az alapító szerződésben célszerű rendelkezni arról is, hogy az őstermelők családi gazdaságának tagjai milyen arányban részesülnek a nyereségből és miként viselik a veszteséget, mert ennek jelentősége van az egyes tagokra jutó adóköteles jövedelem meghatározásakor. Ha nincs ilyen megállapodás, a közös tevékenység nyeresége és vesztesége a tagok közt egyenlő arányban oszlik meg.

Az őstermelők családi gazdasága a nyilvántartásba vétellel jön létre. A nyilvántartásba vétel kérelmezésekor csatolni kell a hozzátartozói minőségről szóló igazolásokat és az őstermelők családi gazdaságát alapító szerződést. Az őstermelők családi gazdaságát a NAK veszi nyilvántartásba. Az őstermelők családi gazdaságának képviselője a nyilvántartásba vétellel válik jogosulttá a képviseletre. Az őstermelők családi gazdaságának képviselője a többi tag képviseletében az őstermelők családi gazdasága tevékenysége körében az ügyek vitelére jogosult, a többi tag nevében 2022. január 1-től csak azok meghatalmazása esetén szerezhet jogokat és vállalhat kötelezettségeket.
A családi mezőgazdasági társaság
A családi mezőgazdasági társaság olyan gazdasági társaság, szövetkezet vagy erdőbirtokossági társulat, amely
- a családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásában szerepel,
- kizárólag mező-, erdőgazdasági, illetve a Földforgalmi tv-ben meghatározott kiegészítő tevékenységet folytat,
- és legalább két tagja van, akik egymással hozzátartozói láncolatban állnak.
A családi mezőgazdasági társaság tehát nem egy új cégforma, hanem egy minősítő kategória. Családi mezőgazdasági társaságként a gazdasági társaság, szövetkezet vagy erdőbirtokossági társulat a nyilvántartásba vételt követően működhet.
Egy személy egyidejűleg csak egy családi mezőgazdasági társaságban lehet tag, jogi személy pedig a családi mezőgazdasági társaságnak – a saját üzletrész vagy a saját részvény megszerzésének kivételével – nem lehet tagja.
A családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartását a NAK vezeti, ennek nyilvános adatait a honlapján teszi közzé. A nyilvántartásba vételi kérelemhez mellékelni kell a tagok hozzátartozói láncolatának igazolását.
Forrás: NAV
Minden jog fenntartva – www.adosziget.hu – adosziget@adosziget.hu
Feliratkozom az Adó Sziget szakmai hírlevélre
