Társadalombiztosítási egyéni nyilvántartás

0

Az ügyfélkapu rendszer nem csak azért nagyon jó, mert az ember ott intézheti az ügyeit, hanem mert azzal könnyedén beléphet az OEP rendszerébe és ott megtekintheti a társadalombiztosítási előzményeit, ez a bizonyos betegéletút igen érdekes és hasznos funkció, amit a törvény kimond, hogy a társadalombiztosításra egyéni nyilvántartást kell vezetni, amit a TB törvény szabályoz.

A foglalkoztató a tevékenységében személyesen közreműködő biztosított személyek adatait oly módon köteles nyilvántartásba venni és erről a magánszemélynek igazolást adni, hogy abból a törvényben előírt adatok a munkavégzés (tevékenység) megkezdésétől megállapíthatók legyenek. Fontos, hogy a nyilvántartásba vétel elmulasztása miatt a foglalkoztatót az Adózás rendjéről szóló törvény szerint megállapítható mulasztási bírság – a nyilvántartásba nem vett személyenként – terheli.

A foglalkoztató a biztosítottakról – az egyéni vállalkozó a biztosítással összefüggő adatairól – köteles a külön törvényben meghatározottak szerint olyan nyilvántartást vezetni, amely tartalmazza a biztosított nevét és személyi adatait, társadalombiztosítási azonosító jelét, a foglalkoztató adatait, a biztosítási időre és a szolgálati időre vonatkozó adatokat, a biztosítottól levont járulékok alapját és összegét. A kölcsönzött munka alapján foglalkoztatnak, azt a Munka törvénykönyvének vonatkozó paragrafusai alapján kell nyilvántartásba venni.

A nyilvántartást a nyilvántartásra kötelezett havonta lezárja, archiválja és arról az Adózás rendjéről szóló törvényben meghatározottak szerint az állami adóhatósághoz bevallást, a Társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényben (Nyugdíj törvény) előírtak esetén a nyugdíj-biztosítási igazgatási szervhez adatszolgáltatást teljesít.

A foglalkoztató a jövedelemigazoláshoz csatoltan a tárgyévet követő év január 31. napjáig köteles a nyilvántartás adataival egyező igazolást kiadni a biztosított részére a tárgyévben fennállt biztosítási idő “tól-ig” tartamáról, a tárgyévre, illetve a tárgyévtől eltérő időre levont járulékok összegéről, a foglalkoztató által megfizetett egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék összegéről és azok alapjáról, valamint az egyes járulékokból érvényesített családi járulékkedvezményről. A biztosítással járó jogviszony év közben történő megszűnése esetén az igazolást soron kívül kell kiadni.

Amennyiben a bevallási kötelezettség teljesítése, vagy a már teljesített adatszolgáltatás módosítása a 2008. évet megelőző időszakra, illetőleg az Adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott elévülési időn túli évre vonatkozik, az adatszolgáltatást a nyugdíj-biztosítási igazgatási szerv részére kell teljesíteni.

A foglalkoztatónak a jövedelemigazoláshoz csatoltan a tárgyévet követő év január 31. napjáig köteles a nyilvántartás adataival egyező igazolást kiadni a biztosított részére a tárgyévben fennállt biztosítási idő “tól-ig” tartamáról, a tárgyévre, illetve a tárgyévtől eltérő időre levont járulékok összegéről, valamint az egyes járulékokból érvényesített családi járulékkedvezményről. A biztosítással járó jogviszony év közben történő megszűnése esetén az igazolást soron kívül kell kiadni.

A szociális szövetkezet a tagi munkavégzési jogviszonyban álló tagja részére a tárgyévet követő év január 31-éig igazolást ad ki a jogviszony időtartamáról, a nyugdíjjárulék alapjáról és összegéről, valamint az egészségügyi szolgáltatási járulékról és az abból érvényesített kedvezményről. A jogviszony év közben történő megszűnése esetén az igazolást soron kívül kell kiadni.

[1997. évi LXXX. Törvény -a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről]
Minden jog fenntartva – www.adosziget.hu – adosziget@adosziget.hu

Feliratkozom az Adó Sziget szakmai hírlevélre

BÉR és TB elszámolási Humánügyviteli Rendszer
XL-Bérprogram és TB-elszámolási Rendszer 2024.
Megosztás

About Author

Comments are closed.